De cati ani lucrezi pe net?

Discussion in 'Despre freelancing in general' started by dojo, Jun 14, 2017.

1. dojo

dojo Administrator Staff Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Freelancer
    Anul asta s-au facut 13 ani de la primul client si 8 de cand lucrez exclusiv de acasa. Nu stiu daca e mult sau putin timp, partea buna este ca inca-mi place si ne plateste facturile.

Voi de cand lucrati pe interneti?

2. Robert

Robert New Member

Trophy Points:
    1
    Cred ca primii bani i-am facut pe net acum vreo 11-12 ani. Maruntis, evident, dar na, a fost un imbold suficient.
    Am avut o perioada in care am lucrat exclusiv de acasa, insa am renuntat dupa aproximativ 3 ani pentru un job intr-o agentie + lucrat part de acasa pentru proiectele personale. La momentul acesta pare a fi un mix potrivit pentru mine, dar poate in viitor se mai schimba lucrurile.

Şerban Stănescu likes this.
  3. raducu

raducu New Member

Trophy Points:
    3
    Din 2010 pot spune ca am inceput sa administrez site-uri decente.

4. Adriana

Adriana New Member

Trophy Points:
    1
    Home Page:
    Primii pasi in online i-am facut in 2007. Imi amintesc clar cum @dojo imi presenta entuziasmata ideea de a avea un blog :D atat mi-a trebuit!

Am inceput sa castig 'bani de buzunar' in acea perioada, iar acum lucrez de zor la construirea unei afaceri serioase online. Sper sa mearga!

5. Şerban Stănescu

Şerban Stănescu Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Trainer, blogger
    Home Page:
    Povestea mea e cu "dureri".
    Primii bani cu "online", i-am făcut prin 2007, făcând situri statice (HTML). Mi-a mers binişor, deşi era greu.
    În 2008, am reuşit să am un portofoliu de clienţi care mi-ar fi asigurat salariul lunar. A venit idioţenia cu impozitul forfetar, mi-am cunoscut viitoarea soţie şi rezultatul... a fost că am lăsat totul baltă şi am plecat în Grecia. Aşa s-a născut blogul "Cum să faci bani fără bani".
    Apoi, primul (primii...) euro l-am făcut prin februartie 2011. Recuperarea siturilor pierdute, a fost o muncă devastatoare. Aşa am înţeles ce înseamnă un SEO bine făcut: mi-o făcusem cu mâna mea aşa de bine încât...
    Acum trag să îmi învăţ soţia diverse chestii online.

Last edited: Dec 18, 2017
  6. dojo

dojo Administrator Staff Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Freelancer
    He he, al meu refuza sa invete orice inseamna munca de online, dar din fericre face bine ce face, asa ca e OK. Si eu imi trag suturi ca am pierdut niste 'comori' in anii astia, dar asta este - daca ai stiut odata sa faci o chestie, o vei mai face inca o data.

7. Şerban Stănescu

Şerban Stănescu Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Trainer, blogger
    Home Page:
    Da, mă Dojo, dar nevastă-mea e femeie, că io am ceva cu rezoluţia aia, 1242...
    Pentru ea, lucrul de acasă atârnă mult mai greu decât pentru orice alt bărbat din lumea asta (cred...) Ca femeie, cred că pricepi ce vreau să zic.
    O femeie, are "default" două joburi şi 99% riscuri zilnice (OK, poate o săptămână lunar...) să se aleagă şi cu al treilea, care devine tot "default" şi "critical mission"! De unde naiba să scoţi 24 de ore şi să mai ai loc în schemă şi pentru tine?!
    Online, e singura şansă mai puţin ceţoasă. Job corporatist?! Haida-de! Recunosc, faci euroi grei, doar că ai o mică "prabliem", vorba americanilor:
    Când îi mai şi cheltui?
    Că după doişpe ore de job pe steroizi şi vreo 2 pe drumuri (ăia fericiţii!!!), zi de zi, cazi lat (lung, nah, dacă vă place mai mult aşa)...
    Dacă apuci un "MacCeva" pe drum, o gogoaşă, un covrig sau un pateu, eşti fericit că ai avut ceva în stomac.

Share This Page