Cu sau fara plan de afaceri?

Discussion in 'Planificarea afacerii tale online' started by dojo, Jun 14, 2017.

1. dojo

dojo Administrator Staff Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Freelancer
    Am avut toata viata o repulsie uriasa fata de orice inseamna birocratie si teorii, asa ca am evitat pe cat posibil planurile de afaceri. Am incercat o varianta extrem de simplificata acum vreo 2 ani si nu a fost chiar atat de rau.

Voi cum lucrati .. faceti un plan de afaceri sau mergeti la inspiratie?

2. Robert

Robert New Member

Trophy Points:
    1
    Fara a avea o experienta prea mare in spate, cred ca un plan de afaceri este imperativ atunci cand vrei sa lansezi un business. Si cand zic business, ma refer la un sediu inchiriat, un minim 2-3 angajati full time, etc. Daca nu ai un plan de bataie bine definit, mai mult ca sigur vei avea neplaceri in maxim 6 luni.

Daca in schimb afacerea ta se rezuma la tine si atat, evident ca poti lucra linistit/a fara un plan de afaceri. Cheltuielile sunt minime, deci nu ar fi motive majore de ingrijorare.

3. Adriana

Adriana New Member

Trophy Points:
    1
    Home Page:
    @Robert cred ca depinde de persoana.

Unii reusesc, cum spui tu, sa mearga inainte fara un plan de bataie.

Altii in schimb, au nevoie de motivatie in plus ca sa "miste" afacerea de pe loc. Un plan de business, chiar si unul simplut, poate fi de mare ajutor.

4. raducu

raducu New Member

Trophy Points:
    3
    Pe internet nu e obligatoriu un plan de afaceri. O afacere in viata reala implica categoric un plan de afaceri.

Share This Page