Ce sport practicati?

Discussion in 'Discutii generale' started by Adriana, Jun 23, 2017.

1. Adriana

Adriana New Member

Trophy Points:
    1
    Home Page:
    Se stie ca activitatea fizica este benefica dezvoltarii stimei de sine. Sportul poate fi de mare ajutor persoanelor care lucreaza de acasa si duc un stil de viata sendentar, nu doar din punct de vedere fizic, ci si intelectual

Voi practicati vreun sport? Credeti ca este o 'pierdere de timp' sau chiar va ajuta sa va concentrati mai bine cand vine vorba de lucrat online?

2. dojo

dojo Administrator Staff Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Freelancer
    Am practicat karate, acum practic fuga dupa mostenitoare, care are grija sa ma tina in forma. Plus potaia noastra de 30 de kile, care, daca vede vreun biciclist ma transforma in zmeu :D

Cartis Dragos Andrei likes this.
  3. Zamfirescu Tudor Mihai

Zamfirescu Tudor Mihai New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    Project Manager
    Adriana, din punctul meu de vedere, sportul este de mare ajutor fie ca lucrezi de acasa sau intr-o companie. Fiind o fire foarte activa, am practicat mai multe sporturi, incepand cu varsta de 9 ani. Asa am crescut si asa m-am obisnuit. Daca ma uit bine in urma la stilul de viata nesanatos care l-am avut, si in care inca mi-au ramas 1 viciu destul de daunator (fumatul), poate ca sportul si miscarea in general, m-au ferit de posibile boli. Chiar daca sunt tanar, credeti-ma ca uneori ma mir ca nu m-am imbolnavit. Consider ca acest lucru a ajutat foarte mult. Nu-mi aduc aminte o perioada de, sa zic, 3 luni, in care sa nu fac nici un fel de miscare. In prezent, ma duc de vreo 3 ori pe saptamana la gym, pentru ca nu-mi mai permite timpul si energia sa practic un sport la modul mai serios. Dar, consider ca noi, biologic vorbind, si la modul in care am evoluat, avem nevoie de miscare.
    Consider ca nu este o pierdere de timp, ba dimpotriva, este obligatoriu si necesar.

4. Adriana

Adriana New Member

Trophy Points:
    1
    Home Page:
    Ma bucur intotdeauna cand cunosc persoane cu o asemenea atitudine fata de activitatea fizica :) Sportul este, intr-adevar, foarte necesar. Personal, de cand lucrez toata ziua in fata monitorului, am observat chiar si cateva zile de inactivitate se simt si inca cum!

Share This Page