Ce părere aveţi despre conceptul "Digital nomad"?

Discussion in 'Alte metode de a castiga pe net' started by Şerban Stănescu, Dec 18, 2017.

1. Şerban Stănescu

Şerban Stănescu Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Trainer, blogger
    Home Page:
    Mă interesează răspunsul vostru la două întrebări:
    1. Ce ştiţi despre acest concept?
    2. Aţi experimentat acest concept?
    Fără îndoială, este un subiect destul de vast, dar hai să începem de undeva!

Eu spre exemplu, am trăit în Grecia, cu soţia, în perioada mai 2009 - iulie 2013.
    Acolo am învăţat la modul dur despre cum se administrează un mic business online, independent de un loc de muncă "stabil", adică, exact semnificaţia sintagmei "Digital Nomad".
    Ai nevoie de câteva elemente-cheie, cum este contul bancar, cardul bancar, procesorul de plăţi online şi în fine, o sursă de net WiFi.
    De aici încolo, aptitudini, produse şi servicii şi pasiunea de a explora locuri şi oameni noi.
    Dojo, a fost prin USA, de pildă. Ea are experienţa asta şi ne poate povesti câte ceva despre articolele publicate din acea vreme şi poate da o listă de linkuri eventual. Scutim timp.

2. dojo

dojo Administrator Staff Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Freelancer
    Mi se pare cea mai misto metoda de a face bani, noi am mai rarit-o un pic cu calatoriile (adica anu' asta de pilda am fost plecata numa' 2 luni, nu cate 6 sau 8 ca in vremurile 'bune'). La anu' sper sa revedem SUA si sa calatorim cu fata cat se poate.

Se poate face usor, daca nu te leaga nimic de un loc (munca online chiar se preteaza la asta, ca o poti face de oriunde ai acces la net). Pregatesc niste articole in viitor mai in detaliu.

Şerban Stănescu likes this.
  3. Şerban Stănescu

Şerban Stănescu Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Trainer, blogger
    Home Page:
    Mulţam fain! :)
    Aştept să citesc! :D

OFF-TOPIC: GEOID?
    Modifică te rog instrucţiunea PHP de la "avatar" că ne turteşte la toţi dovlecelul!
    Mai trebuie ori luaţi din pixelii H, ori adăugaţi la pixelii V. Ştiu că e o ecuaţie simplă care face resize proporţional, dar am uitat-o. Se calculează V/H şi se foloseşte raportul de scalare.
    Dar cred că se poate şi doar modificând în scriptul-şablon, dimensiunea "ochiometric".
    Din păcate, abilităţile mele ca programator sunt "rookie", dar aşa, cât de cât, mi-am mai băgat nasul. Avatarul meu de pildă, este un pătrat. Dacă avea un ştraif alb dedesubt, aş fi avut dubii.
    ---
    Dacă există secţiune pentru chestii din astea, spune-mi unde să mut sau mută (dacă se poate) la locul potrivit. poate mai au şi alţii forum şi îi interesează să rezolve chestii similare. (Bannere prost afişate, de pildă)
    ---
    PS: am verificat iar, "poate mi-a scăpat", mi-am zis. Se pare că lipseşte forum de chestii tehnice. Eu cred că ar fi de folos, că mulţi sunteţi muuuuuult mai departe decât mine, de pildă şi am şi eu bloguri, am forum şi sunt multe "fleacuri" care îţi dau dureri de cap.
    Dar mai putem discuta şi despre alte chestii, cum ar fi despre chichiţe pe bloguri.
    Deci un forum tehnic pentru online, ar fi util. De pildă, sunt scripturi de magazin şi poate unii sunt interesaţi. Alte CMS-uri. Sunt multe teme care pot să îmbogăţească acest forum şi să şi ajute.

Last edited: Dec 28, 2017
  4. dojo

dojo Administrator Staff Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Freelancer
    Bune ideile. NU intru in php ca se duce pe copca situl, dar tre' sa fac niste setari. Is vreo 4 ani de cand nu m-am mai jucat cu xenforo, asa ca am mai uitat chestii :D

Şerban Stănescu likes this.

Share This Page