Agende, plannere online - ce folosesti pentru a-ti nota ce ai de facut?

Discussion in 'Planificarea afacerii tale online' started by dojo, Jan 19, 2018.

1. dojo

dojo Administrator Staff Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Freelancer
    Eu is disperata deja, ca nu mai gasesc un tool suficient de simplu si de eficient. Momentan am o agenda 'normala' in care sa notez una-alta, pentru ca multe aplicatii iau atat timp pana le tii la curent cu ce faci, ca ai mai face 4 proiecte intre timp :D

Am incercat pana acum Freedcamp, Basecamp, Asana, Conqu. Asta din urma mi se pare genial, doar ca nu a prea avut succes, asa ca nu mai este activ.

Cum stati voi cu scrisu' de task-uri?

2. Şerban Stănescu

Şerban Stănescu Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Trainer, blogger
    Home Page:
    Te dezamăgesc, Dojo!
    M-am uitat şi eu pe câteva astfel de jucărele.
    M-am oprit la o foaie de calcul tabelar în care îmi fac monitorizarea şi la un tabel simplu cu obiective /acţiuni şi durata execuţiei, rezultată din monitorizări.
    De când am absolvit cursul Project Manager, m-am străduit să pun în practică acele cunoştinţe, în primul rând în viaţa personală.
    Şi aici, cred că o unealtă utilă este un soft simplu care permite urmărirea folosind diagrame GANTT.
    E mult de discutat, sunt şi plusuri şi minuusuri, dar un soft de acest gen, îţi dă posibilitatea să urmăreşti un timeline, să operezi modificări dar, poate cel mai important, să lucrezi potrivit cu "ceasul intern".
    Normarea muncii, o fi bună, doar că ea ignoră de obicei înzestrarea individuală.
    Aşa încât, după ce monitorizezi activităţile pe care le faci şi ai descoperit cât îţi ia fiecare, poţi decide dacă are rost să le faci tu chiar pe toate sau (Ohhh, yeah!) DELEGI cuiva, ce te scoate din ritm.
    Ştiu că la noi outsourcingul e o pacoste, că... mdeh, românul le ştie pe toate şi e singurul capabil să le facă la standarde mondiale...
    Totuşi, şuturile în posterior, încep să ne înveţe că există oameni cărora le place ceea ce nouă (mie îmi) ne displace. Şi asta înseamnă clar că, e preferabil să plătim un om să facă acel ceva!
    Pot să argumentez într-o carte de cel puţin 100 pagini. Dar îmi place să cred că oricine citeşte rândurile astea, a priceput ideea.

Share This Page