3 metode de înșelătorie online de care să te ferești ca freelancer

Discussion in 'Managementul clientilor' started by dojo, Jun 15, 2017.

1. dojo

dojo Administrator Staff Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Freelancer
    Acum cateva luni era sa ma frig pe bani frumosi, cand un potential client mi-a cerut sa-i realizez un site, dar smecheria era de fapt sa-mi trimita niste bani, ca eu sa trimit jumatate altui colaborator de-al lui si sa-mi tin eu banii mei. Normal, in cateva zile banca mea realiza ca tranzactia lui e frauduloasa si-mi luam o teapa serioasa, numai buna sa incepi anul cu ea.

Iata si detaliile despre cele 3 metode de inselatorie pe care le stiu eu. Daca mai aveti unele idei ... aici le asteptam :)

Last edited: Jun 15, 2017
  2. Cartis Dragos Andrei

Cartis Dragos Andrei New Member

Trophy Points:
    1
    Tocmai ce le-am citit, mi se par foarte utile informațiile. Intr-un fel te pune pe gandit când clientul îți cere asemenea treburi, părerea mea, dacă ai cât de cât putina experiența.

3. dojo

dojo Administrator Staff Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Freelancer
    Eu era sa mi-o musc nasol cu nenea ala cu plata catre celalat freelancer, ca initial m-am gandit ca nu ma doare mana sa il ajut. Dupa care un dracusor din capul meu mi-a zis ca nu-i treaba mea sa-i fac comisioane din astea si am mai sapat un pic. Bine am facut ca si acum plateam probabil datorii pe la banci :D

4. Şerban Stănescu

Şerban Stănescu Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Trainer, blogger
    Home Page:
    Am citit.
    Plată în tranzit.
    Poate oi fi eu mai intuitiv, dar eu i-o tăiam scurt, pentru că mie mi se pare strigător la cer, JIGNITOR să-mi spui direct, după ce ţi-am zis cu ce mă ocup, că vrei să plătesc pe altul să facă exact ce fac eu. Şi, auzi tu, TUPEU, din banii mei, "că las'că-ţi dau io din alt cont".... Wow!! Ce propunere intelighentă! Speţnast, nimic mai puţin!
    Haida-de, chiar aşa de idiot să fiu să scot castanele tale din foc cu mâna mea?
    Chestia cu neplata.
    Din nefericire, aici ori eşti "vulpe bătrână, cu urechile roase", ori... zău dacă am idee cum altfel!
    Sigurul "workaround", este să ai un mentor şi să plângi pe umărul lui. Chiar şi plătit, cred că e mai bine şi e SIGUR, mai ieftin!
    Chiar şi aşa, dacă e să ţi-o încasezi... Murphy!

Am păţit. Rar, dar am păţit să am negocieri dificile şi cu perspectiva pierderii cheltuielilor. Dar m-am descurcat şi poate cel mai important, e ce am învăţat.

Share This Page